Kofola kupiła czeską spółkę Pinelli, producenta napojów energetycznych Semtex i Erektus.

Czeska spółka Kofola a.s. należąca do grupy Kofola została w 100% właścicielem spółki Pinelli, która 15 lat temu jako pierwsza zaproponowała czeskim konsumentom napój energetyczny. Pinelli to w pełni czeska firma, którą w roku 1993 założyli przedsiębiorcy Milan Vik i Stanislav Hruška. Dwa lata później firma wprowadziła na rynek markę Semtex, która utrzymuje na czeskim rynku stabilną pozycję. Dzięki dziesięcioprocentowemu udziałowi plasuje się na drugim miejscu w segmencie napojów energetycznych.

Kofola w Republice Czeskiej zajmuje trzecie miejsce na rynku napojów bezalkoholowych. Do jej mocnych stron należy budowanie marek lokalnych, które z powodzeniem konkurują z globalnymi graczami. Kofola już w przeszłości zrealizowała kilka interesujących akwizycji, ostatnio przejęła legendarną w Czechach i na Słowacji markę Vinea. Mając duże doświadczenie w akwizycjach, na pewno w pełni wykorzysta potencjał marek Semtex i Erektus na czeskim rynku energetyków.

„Dokonana akwizycja w pełni wpasowuje się w strategię naszej Grupy. Marki spółki Pinelli odnoszą na rynku duże sukcesy, mają bogatą historię i poszerzą nasze portfolio - mówi Jannis Samaras, prezes zarządu Grupy Kofola, i dodaje: „Wierzymy, że w tym segmencie istnieje duża przestrzeń dla gracza lokalnego. W Polsce mamy napój energetyczny R20, teraz lokalny energetyk zaproponujemy jako Kofola Czechom, a wkrótce również Słowakom“.

„Przewidujemy dalszy wzrost konsumpcji napojów energetyzujących w Republice Czeskiej. Konsumpcja w roku 2010 wyniosła ok. 2 litry na osobę, czyli ok. pięciokrotnie mniej, niż w sąsiedniej Austrii,“ mówi Jiří Vlasák ze spółki Kofola, któremu zostało powierzone zarządzanie projektem.

Pierwszym krokiem po akwizycji będzie poszerzenie sieci dystrybucyjnej oraz stopniowa realizacja wizji Kofoli w segmencie napojów energetycznych. Decyzją obu stron kwota transakcji nie zostanie podana do wiadomości publicznej.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

O spółce Kofola S.A. - Spółka Kofola S.A. stanowi część składową Grupy Kofola, jednego z najbardziej znaczących producentów napojów bezalkoholowych na czterech rynkach Europy Środkowej i Wschodniej. W Republice Czeskiej spółka zatrudnia ogółem ok. 650 osób. Do portfolio produktów spółki należy tradycyjny napój typu cola o oryginalnej recepturze - Kofola, szereg owocowych napojów, syropów i koncentratów Jupí, napoje dziecięce Jupík oraz Jupík Aqua, naturalna woda źródlana Rajec, Rajec Zioła oraz Rajec Sekret Drzew, napój winogronowy Vinea, Orangina, Pickwick Just Tea, Top Topic, prawdziwa amerykańska RC cola, a także marki Chito Tonic, Snipp, Citrocola oraz Citronela. Więcej informacji o spółce znajdą Państwo na stronie www.firma.kofola.cz.


O spółce Pinelli – czeska firma PINELLI, sp. z o.o. (założona w 1993 roku). Na początku skoncentrowany na napojach owocowych i nektarach, spowodowała duży szum medialny w 1995 roku wprowadzeniem pierwszego napoju energetycznego w Republice Czeskiej. Po Semtex Exlusive energy drink w kolejnych latach wprowadzone zostały dalsze energetyczne napoje: Erektus Guarana energy drink (o unikalnym składzie, przede wszystkim z ekstraktów ziołowych), SEMTEX forte (o maksymalnej możliwej ilości substancji czynnych). Firma PINELLI słynie z niecodziennego i kontrowersyjnego sposobu prowadzenia kampanii reklamowych, opracowanych z dużą dozą humoru i dystansu do rzeczywistości.